Subscribe to our newsletter!

By clicking ‘Subscribe’ you agree to our privacy and legal statement.

COVID-19 and Australia Day >

Our priority is to keep the community COVID Safe. >

Australia Day Ambassadors

More than 120 inspirational Australians speak about what it truly means to be Australian at events across NSW each year.

Each year, Australia Day Ambassadors take part in local council Australia Day celebrations.

Ambassadors are from diverse fields including the arts, sport, science, business, government and entertainment. They all share the common traits of achievement through hard work, talent and a strong sense of patriotism.

Roles and responsibilities

The activities of the Ambassadors on Australia Day are as diverse as the communities and events themselves.

Ambassadors generously volunteer their time and energy to inspire pride and celebration. They hand out Australia Day community awards, judge lamington competitions, preside over thong-throwing challenges, help cook sausage sizzles and mingle with locals over a cup of tea.

Ambassadors may also give an address that captures the spirit of being Australian and present certificates at awards ceremonies. 

2021 Ambassadors

Australia Day 2021 Amabssador Allocations as at 19 January 2021. Please note these allocations may be subject to change

Local Government Area

Ambassador

Ambassador Credential

Armidale Regional Council - Armidale

Mr Steve Widders

Motivational Speaker

Balranald Shire Council

Mr Bruce Elder

Writer & Music Journalist

Bathurst Regional Council

Ms Lindy Hou OAM

Paralympic Medallist-Cycling, Athens 2004

Blacktown City Council

Ms Amar Hadid

Professional Skateboarder

Blayney Shire Council

Mr Kumar Pereira

Celebrity Chef

Blue Mountains City Council

Mr Craig Foster

Sports Journalist / Former Socceroos Player /

Humanitarian

Bogan Shire Council

Ms Prudence Watt OAM

Paralympian - Swimming

Bourke Shire Council

Mr Greg Donovan

Founder of Born to Run, Motivational Speaker

Brewarrina Shire Council

Mr Peter Gibbs

Founder of IPROWD, Indigenous Police Recruitment

Our Way Delivery Program

Broken Hill City Council

Ms Emma Rossi

Media Executive and Former TV Presenter

Burwood Council

Mr Donny Galella

Fashion Designer and Stylist

Byron Shire Council

Mr Brad Farmer AM

Founder of Surfrider Foundation and National Ocean

Care Day

Cabonne Council

Ms Susie Elelman AM

Author, TV & Radio Broadcaster

Camden Council

Mr George Tonna

Finalist 2019 NSW Australia's Local Hero Award / Co-

Founder Heroes with Ability

Campbelltown City Council

Mr Usman Iftikhar

CEO and founder of company Catalysr

Carrathool Shire Council

Mr Victor Kovalenko OAM

Australian Sailing Coach

Central Coast Council

Ms Amy Nelmes Bissett

Journalist / Entrepreneur

Cessnock City Council

Mr Bob Turner

Sports & Business Executive

City of Canterbury-Bankstown -

Bankstown City Council

Mr John Stanley

Radio Presenter - 2UE

City of Parramatta

Ms Tanya Silveira

Music Therapist

City Of Ryde Council

Special Olympics Dance Performance Group

Special Olympics Dance Performance Group

Cobar Shire Council

Ms Katryna Robinson

Founder of 'Every Little Bit Helps' Charity

Coolamon Shire Council

Professor Veena Sahajwalla

Inventor

Coonamble Shire Council - Coonamble

Ms Jane Rutter Chevalière des Arts et Lettres

Flautist

Coonamble Shire Council -

Gulargambone

Mr Geoff Coombes & Ms Samantha Hollier

Co-Founders of Tour De Cure

Cootamundra Gundagai Council -

Cootamundra

Mr Peter Herbert

Screenwriter & Producer (Acropolous Now, Skirts)

Cootamundra Gundagai Council -

Gundagai

Ms Melanie Thomas

Journalist, Author & Founder of the KYUP! Project

Cowra Shire Council

Mr Peter Cousens AM

Actor / Singer

Cumberland Council

Mr Arash Bordbar

Youth Leader

Dubbo Regional Council - Dubbo

Mr Khushaal Vyas

Multicultural NSW Youth Medal Winner

Dubbo Regional Council - Wellington

Ms Taylor Corry

Paralympian - swimming

Edward River Council

Mr Warwick Nowland

World Superbike Champion

Fairfield City Council

Ms Maria Venuti AM

Entertainer

Federation Council - Corowa

Mr Bob Fitzgerald

2019 NSW Volunteer of the Year

Forbes Shire Council

Mr Phillip Adams OAM

Commonwealth Games Shooting Legend

Georges River Council

Mr Col Hardy OAM

Musician / Country Music Award Winner

Gilgandra Shire Council

Ms Zoe Naylor

Actress & Model

Glen Innes Severn Council

Mr Jarrod Wheatley

2019 NSW Young Australian of the Year

Goulburn Mulwaree Council

Mr Glenn Turner

Former Australian Hockey Player

Greater Hume Shire Council

Mr Anupam Sharma

Film Director

Griffith City Council

Mr Keith Potger AO

Founding member of The Seekers

Gunnedah Shire Council

Mr Tim Gavin

Rugby Union Great

Gwydir Council - Warialda

Dr Clio Cresswell

Mathematician / Writer / Media Personality

Gwydir Shire Council - Bingara

Mr John Wearne AM

Bingara Community Leader

Hawkesbury City Council

Mr Gary Dawson OAM

Keynote Speaker and Golfer

Hay Shire Council

Mr Corey Tutt

Leader of 'Deadly Science' / 2020 NSW Young

Australian of the Year

Hilltops Council - Harden

Mr Graham Ross VMM

TV Presenter - Better Homes & Gardens

Hilltops Council - Young

Mr Geoff Lawson OAM

Former Australian Cricketer / Former Coach of the

Pakistan Cricket Team

Hunters Hill Council

Ms Debbie Watson OAM

Olympic Medallist - Water Polo, Sydney 2000

Inverell Shire Council

Mrs Elysha O'Neill

Australian Water Polo Player

Junee Shire Council

Mr Yianni Johns

Artist

Kempsey Shire Council

Mr Dick Adams APM OAM RFD

Kempsey Shire Council Local Ambassador

Kiama Municipal Council

Ms Liz Deep-Jones

TV Presenter / Journalist & Author

Ku-ring-gai Council

Mr Jay Allen

Melanoma Crusader, 2018 NSW Australia's Local Hero

Finalist

Kyogle Council - Kyogle

Ms Lyndey Milan OAM

Celebrity Chef

Kyogle Council - Woodenbong

Ms Julia Weber

Finalist 2020 NSW Women of the Year Awards

Lachlan Shire Council

Mr Allan Sparkes CV OAM VA FRSN

Former Deputy Commissioner of the Mental Health Commission of NSW / Author / Mental Health &

Suicide Prevention Advocate

Lane Cove Municipal Council

Mr Kamahl (Kandiah) Kamalesvaran AM

Singer/Entertainer

Leeton Shire Council

Ms Donna Ciccia

Co-Founder Endometriosis Australia /2018 Australian

Financial Review 100 Women of Influence

Lismore City Council

Mr George Ellis

Conductor, Composer & Musical Arranger

Lithgow City Council

Mr Peter McLean

Executive Officer of the Australian Organics Recycling

Association , former NSW CEO of Keep Australia Beautiful

Liverpool City Council

Mr James Chapman

Olympic Medallist - Rowing

Liverpool Plains Shire Council

Mr Ben Farinazzo

Invictus Games Gold Medallist - Rowing and Power

Lifting

Lockhart Shire Council

Ms Hannah Beder

Winner 2020 Harvey Norman Young Woman of the

Year Award

Mid-Western Regional Council

Mr Andrew Lock OAM

Mountaineer

Murray River Council

Mr Ron Delezio

Co-Founder & Co-Director of Day of Difference

Foundation

Murrumbidgee Council

Mr Mark Warren

Commentator

Nambucca Shire Council

Ms Sophie Smith

2019 NSW Local Hero

Narrabri Shire Council

Mr John Harper

Founder of Mate Helping Mate (Mental Wellbeing

Awareness)

Narrandera Shire Council

Ms Sarah Garnett

Founder of the Benjamin Andrew Footpath Library

Narromine Shire Council

Ms Isabella Bain

Nominee 2021 Young Australian of the Year

Northern Beaches Council

Ms Hannah Campbell-Pegg

Winter Olympian

Oberon Council

Ms Robina Beard OAM

Entertainer/ Dancer /Actor

Orange City Council

Ms Lana Masterson

Nominee 2021 NSW Local Hero

Parkes Shire Council

Mr James Pittar

Endurance Swimmer

Port Macquarie Hastings Council

Ms Tiffany Thomas Kane

Paralympic Medallist - Swimming

Port Stephens Council

Ms Dianne Ball OAM

Co-Founder and Executive Director, Wahroonga

Aboriginal Corporation

Queanbeyan-Palerang Regional Council -

Queanbeyan

Ms Matilda House

Elder and Activist

Randwick City Council

Mr Nicholas Gleeson

Adventurer / Motivational Speaker / Paralympian -

Athletics

Shoalhaven City Council

Mr & Mrs Ralph and Kathy Kelly

Founders of the Thomas Kelly Youth Foundation

Snowy Monaro Regional Council -

Bombala

Mr HY William Chan

Finalist 2020 NSW Young Australian of the Year

Snowy Monaro Regional Council - Cooma

Ms Susanne Gervay OAM

Childrens Author

Snowy Valleys Council - Tumut

Mr Peter Wilkins

Former TV Presenter & Sports Commentator

Strathfield Municipal Council

Mr Paul Fenech

Comedian / Actor / Writer

Temora Shire Council

Mr William Harris

WWII Veteran

Tweed Shire Council

Ms Rebecca Hogan

Tweed Shire Council 2019 Citizen of the Year

Ulladulla Milton Lions Club

Ms Susie Maroney OAM

Ultra-marathon Swimmer

Upper Hunter Shire Council - Merriwa

Ms Gina Jeffreys

Country Singer

Upper Hunter Shire Council - Murrurundi

Mrs Cheryl Koenig OAM

Author / Motivational Speaker / 2009 NSW Woman of

the Year

Upper Hunter Shire Council - Scone

Mr David Hall OAM

Wheelchair Tennis Player

Upper Lachlan Shire Council

Ms Sandra Bates AM

Artistic Director, Ensemble Theatre

Uralla Shire Council

Mr Corey Payne

NSW Young Australian of the Year 2013 & Former NRL

Player

Wagga Wagga City Council

Uncle Dr Stan Grant AM

Wiradjuri Elder and Local Ambassador, Wagga Wagga

City Council

Walcha Council

Ms Suzanne Hopman

CEO, Dignity / Nominee 2021 NSW Local Hero

Walgett Shire Council

Mr John Moriarty AM

Chairman & Co-Founder Of The Jumbana Group,

Indigenous Artist

Warrumbungle Shire Council - Coolah

Community

Mr Matt Hall

Aerobatic Competitor / Former RAAF Instructor / Red

Bull Race World Championships

Warrumbungle Shire Council -

Coonabarabran

Ms Sonia Gandhi

Director, Gandhi Creations, Board Member of

Multicultural NSW

Weddin Shire Council

Mr Clyde Campbell

Founder, Shake It Up Foundation

Wentworth Shire Council

Ms Catherine De Vrye

Author

Willoughby City Council

Ms Amelia Farrugia

Opera Singer

Wollondilly Shire Council

Professor Neil Weste

Engineer, inventor and technologist / NSW Nominee

2021 Senior Australian of the Year

Wollongong City Council

Mr Damien Leith

Radio Announcer, Singer

Yass Valley Council

Mr Ethan Butson

Scientist and inventor, 2015 NSW Young Australian of

the Year finalist