Australia Day Ambassadors

More than 100 inspirational Australians speak about what it truly means to be Australian at events across NSW each year.

Each year, Australia Day Ambassadors, from Olympians and Paralympians, environmentalists and foodies, to humanitarians and local heroes - more than 100 remarkable Australians will participate in Australia Day 2022 activities around the state, sharing meaningful stories and connecting with communities.

These high achieving individuals will head to all corners of NSW on 26 January, volunteering their time and energy to contribute to local festivities, with communities encouraged to come together this Australia Day to Reflect, Respect and Celebrate the Australian spirit and our diversity.

Roles and responsibilities

The activities of the Ambassadors on Australia Day are as diverse as the communities and events themselves.

Ambassadors generously volunteer their time and energy to inspire pride and celebration. They hand out Australia Day community awards, judge lamington competitions, preside over thong-throwing challenges, help cook sausage sizzles and mingle with locals over a cup of tea.

Ambassadors may also give an address that captures the spirit of being Australian and present certificates at awards ceremonies. 

2022 Ambassadors

A full list of 2022 NSW Australia Day Ambassadors and the communities;

LGA

Ambassador

Ambassador Credential

Armidale Regional Council - Armidale  Ms Narelle Campbell Antarctic station leader, 2015 NSW Australian of the Year Finalist
Balranald Shire Council Mr Jay Allen OAM Melanoma Crusader, 2018 NSW Australia's Local Hero Finalist
Bathurst Regional Council Ms Tiffany Thomas Kane Paralympic Medallist - Swimming 
Blacktown City Council Mr Robert Palmer Radio Host, Triple M Central Coast & Better Homes & Gardens DIY Guru
Blayney Shire Council Ms Suzanne Hopman CEO, Dignity / Nominee 2021 NSW Local Hero
Bogan Shire Council Ms Patricia Garcia AO Humanitarian, 2016 NSW Australian of the Year Finalist
Bourke Shire Council Mr James Pittar Endurance Swimmer
Brewarrina Shire Council Mr Peter Wilkins Former TV Presenter & Sports Commentator
Broken Hill City Council Ms Bronte Hendricks Disability advocate / Nominee 2021 Young Australian of the Year
Burwood City Council Ms Jacinta Tynan Author & Columnist
Byron Shire Council Mr Ron Delezio Co-Founder & Co-Director of Day of Difference Foundation
Cabonne Council Mr George Ellis Conductor, Composer & Musical Arranger
Camden Council Mr Graham Ross VMM TV Presenter - Better Homes & Gardens
Campbelltown City Council Ms Maria Venuti AM Entertainer 
Carrathool Shire Council Ms Elysha O'Neill Australian Waterpolo Player 
Central Coast Council Ms Karen Jones Community Leader in Aboriginal Education
Cessnock City Council Ms Prudence Watt OAM OLY  Paralympian - Swimming
Central Coast Council Professor Neil Weste Engineer, inventor and technologist / NSW Nominee 2021 Senior Australian of the Year
City Of Canada Bay Council Mr Nicholas Gleeson Adventurer / Motivational Speaker / Paralympian - Athletics
City of Canterbury-Bankstown - Bankstown City Council Ms Amar Hadid Professional Skateboarder
City of Parramatta Mr Ben Farinazzo Invictus Games Gold Medallist - Rowing and Power Lifting 
City Of Ryde Council Mr Col Hardy OAM Musician / Country Music Award Winner 
Cobar Shire Council Mr Doug Hawkins 2020 NSW Local Hero Nominee
Coolamon Shire Council Ms Robina Beard OAM Entertainer/ Dancer /Actor
Coonamble Shire Council - Coonamble Mr Clyde Campbell AM Founder, Shake It Up Foundation
Coonamble Shire Council - Gulargambone Ms Hannah Beder Winner 2020 Harvey Norman Young Woman of the Year Award
Cootamundra Gundagai Council - Cootamundra  Mr Bryce Collins Junior International Athletics Champion - Hurdles
Cootamundra Gundagai Council - Gundagai Mr Jemeremy Jones AM Community Leader / 2016 recipient of the Multicultural NSW Stepan Kerkyasharian AO Harmony Award
Cowra Shire Council Ms Catriona Rowntree TV Presenter
Cumberland Council Ms Susie Maroney OAM Ultra-marathon Swimmer
Dubbo Regional Council - Dubbo Ms Lyndey Milan OAM Celebrity Chef
Dubbo Regional Council - Wellington Mr Corey Tutt Leader of 'Deadly Science' / 2020 NSW Young Australian of the Year
Dungog Shire Council  Mr Bruce Elder Writer & Music Journalist
Fairfield City Council Mr Corey Payne NSW Young Australian of the Year 2013 & Former NRL Player 
Federation Council - Corowa Mr & Mrs Ralph & Kathy Kelly Founders of the Thomas Kelly Youth Foundation
Forbes Shire Council Ms Lindy Hou OAM Paralympic Medallist-Cycling, Athens 2004
Georges River Council  Dr Cindy Pan Media Doctor, Author, Columnist & Radio Presenter
Gilgandra Shire Council Ms Melanie Thomas Journalist, Author & Founder of the KYUP! Project
Glen Innes Severn Council Clr HY William Chan City of Sydney Councillor & NSW Young Australian of the Year Finalist 2020
Greater Hume Shire Council Mr James Willett  Toyko 2020 Olympian - Shooting
Griffith City Council Mr Mark Warren Commentator
Gunnedah Shire Council Ms Fiona Simson Local Ambassador
Gwydir Council - Warialda  Mr John Harper Founder of Mate Helping Mate (Mental Wellbeing Awareness)
Hawkesbury City Council Mr Akash Arora SBS Journalist and Features Director 
Hay Shire Council Ms Sophie Smith 2019 NSW Local Hero
Hilltops Council - Boorowa  Ms Samantha Hollier Co-Founder, Tour de Cure
Hilltops Council - Boorowa  Mr Geoff Coombes OAM Co-Founder, Tour De Cure
Hilltops Council - Harden  Ms Alison Covington Founder - Good 360 Australia Philanthropist and Social Entrepreneur
Hilltops Council - Young Ms Jo Brigden-Jones OLY Olympian - Sprint Kayaker / Motivational Speaker
Hunters Hill Council Mr Ethan Butson Scientist and Inventor
Inverell Shire Council Mr Bob Fitzgerald 2019 NSW Volunteer of the Year
Junee Shire Council Ms Susie Elelman AM Author, TV & Radio Broadcaster
Kempsey Shire Council Mr David Kirkpatrick Local Ambassador
Kiama Municipal Council Ms Tanya Silveira Music Therapist
Kyogle Council - Kyogle Mr Gary Dawson OAM Keynote Speaker and Golfer
Kyogle Council - Woodenbong Dr Clio Cresswell Mathematician/Writer/Media Personality
Lachlan Shire Council Ms Donna Burton Astronomer / Science Communicator & Presenter
Lane Cove Municipal Council  Ms Michelle Bromley Toyko 2020 Olympian - Table Tennis
Leeton Shire Council Mr Andy Paschalidis Sports Presenter & Soccer Commentator
Lismore City Council Ms Kaarle McCulloch & Mr Kevin Chavez Olympians
Lithgow City Council Mr James Chapman OLY Olympic Medallist - Rowing
Liverpool City Council Mrs Debbie Watson OAM OLY Olympic Medallist - Water Polo, Sydney 2000
Liverpool Plains Shire Council Mr Khushaal Vyas Multicultural NSW Youth Medal Winner
Lockhart Shire Council Ms Ange Woodham Founder of Where there's a Will ltd. 
Mid-Western Regional Council Mr Peter Herbert Screenwriter & Producer (Acropolous Now, Skirts)
Mosman City Council Mr Donny Galella Stylist & Fashion Designer
Murry River Council Mr Andrew Heslop Founder of Neighbour Day
Murrumbidgee Council Ms Viv Kartsounis Founder of Shoes for Planet Earth
Nambucca Valley Council Mr Warwick Nowland World Superbike Champion
Narrabri Shire Council Ms Lana Masterson Nominee 2021 NSW Local Hero
Narrandera Shire Council Mr Warren Potent OLY JP Olympian - Shooting, Rio 2016
Northern Beaches Council  Mr Joel Pilgrim CEO, Waves of Wellness
Oberon Council Mr Peter Cousens AM Actor / Singer
Orange City Council Mr Kumar Pereira Celebrity Chef 
Parkes Shire Council Ms Jane Rutter Chevalière des Arts et Lettres Flautist
Port Stephens Council Mr Houman Ebrahimi Diagnostic and Interventional Radiologist
Queanbeyan-Palerang Regional Council - Queanbeyan  Mr Darren Coggan Singer 
Shoalhaven City Council Mr Brad Farmer AM Founder of Surfrider Foundation and National Ocean Care Day
Snowy Monaro Regional Council - Bombala Ms Isabella Bain Nominee 2021 Young Australian of the Year, Co-Founder of Ambient and Co and World Champion Athlete
Snowy Monaro Regional Council - Cooma  Mrs Ginny Stevens Finalist  of the 2018 NSW-ACT AgriFutures Rural Women's Award
Snowy Valleys Council - Tumut Ms Michelle Leonard OAM Founder and Artistic Director of the not-for-profit, Moorambilla Voices
Strathfield Municipal Council Ms Sonia Gandhi Director, Gandhi Creations, Board Member of Multicultural NSW
Tamworth Regional Council - Barraba Mr Anupam Sharma Film Director
Tamworth Regional Council - Manilla Mr Anupam Sharma Film Director
Temora Shire Council Wing Commander Paul Simmons AM CSM Local Ambassador
Ulladulla Milton Lions Club Mr Damien Leith Singer, Radio Presenter
Upper Hunter Shire Council - Merriwa Ms Joanne (Jo) Taranto Director and Co-founder of Good for the Hood. Sustainability & Engagement Consultant
Upper Hunter Shire Council - Murrurundi Ms Katryna Robinson Founder of 'Every Little Bit Helps' Charity
Upper Hunter Shire Council - Scone Ms Catherine De Vrye Author
Upper Lachlan Shire Council Mr Michael Tomalaris SBS Journalist
Uralla Shire Council Mr Keith Potger AO Founding member of The Seekers
Walcha Council Ms Taylor Corry Paralympian - swimming
Walgett Shire Council Ms Susanne Gervay OAM Childrens Author
Warren Shire Council Ms Liz Deep-Jones TV Presenter, Journalist & Author
Warrumbungle Shire Council - Coolah Community Ms Emma Rossi Media Executive and Former TV Presenter
Warrumbungle Shire Council - Coonabarabran Mr Yianni Johns Artist
Waverley Council Mr Chris Vagg Founder of Pass It On Clothing
Weddin Shire Council Mr David Bitton Chef
Wentworth Shire Council Mrs Mary-Ruth Mendel Speech and Language Pathologist
Willoughby City Council Ms Catherine Saxelby Nutritionist, Food Commentator, Author
Wingecarribee Shire Council Mr Amar Singh Founder of Turbans 4 Australia
Wollondilly Shire Council Mr John Stanley Radio Presenter
Woollahra Municipal Council  Mr Craig Mack Social media and Content strategist, Speaker & Model /  Mental Health & LGBTI Advocate
Yass Valley Council Mr Bob Turner Sports & Business Executive

 

Partners

Presenting Partners

Major Sponsors