Australia Day Ambassadors announced for 2017

 Fashion designer Charlie Brown, radio and TV broadcaster Paul Murray and community leader, Dr Jamal Rifi are among a raft of high‐achieving Australians announced as 2017 Australia Day Ambassadors by the Australia Day Council of NSW (ADCNSW).

This Australia Day, communities across NSW will celebrate what it means to be Australian with more than 130 much‐loved Australians including sporting, entertainment, lifestyle and arts personalities.

Olympians, Paralympians, country singers, actors, television presenters and other personalities all feature in the 2017 Ambassador Program line‐up.

“New South Wales is home to some of this country’s best known personalities and through the Australia Day Ambassador Program, communities across our state have the opportunity to host and share Australia Day with icons of sport, media and the arts among other fields,” said Angelos Frangopoulos, chairman of the Australia Day Council of NSW.

Foodies can delight in sharing Australia Day with pâtissier and MasterChef star Adriano Zumbo in Nambucca, and celebrate among the vines in Cessnock with TV chef Lyndey Milan OAM or with My Kitchen Rules winners Sammy and Bella Jakubiak in Randwick.

Our sporting heroes will be out in force at communities across NSW, with 2016 Olympic Medallist Sharni Williams in Cumberland; 2016 Paralympic medallists Amanda Reid in Dubbo and Tiffany Tomas Kane at Willoughby; plus former Sydney Swans great Jude Bolton in Lane Cove.

Among the newcomers this year are Saba Vasefi, Fletcher Pilon and Kyle Vander‐Kuyp, while some familiar favourites will return, including actress Noeline Brown in Yass Valley, TV presenter and horticulturalist Don Burke OAM in Bayside, and singer and entertainer Lorrae Desmond MBE at Canada Bay.

With this year’s theme Australia Day – Everyone, Everywhere, the Ambassadors will look beyond community borders to demonstrate how Australia Day is celebrated across the world, encouraging people to go online and share their celebrations using the hashtag #AustraliaDay.

Full list of ambassadors

  • Armidale Regional Council – Armidale: Simon Westaway – Actor
  • Armidale Regional Council – Guyra: Christopher Cheng – Author
  • Balranald Shire Council: Corey Payne – NSW Young Australian of the Year 2013 and Former NRL Player
  • Bathurst Regional Council: Special Olympics Dance Performance Group
  • Bayside City Council: Don Burke OAM – TV Presenter
  • Bega Valley Shire Council: Hannah Campbell-Pegg – Australia's First Dual Olympian
  • Bega Valley Shire Council – Merimbula: James Smith – President of the Merimbula Chamber of Commerce
  • Bellingen Shire Council: Mary-Ruth Mendel – Speech and Language Pathologist
  • Blacktown City Council: Jo Bridgen-Jones – Olympic Sprint Kayaker, Motivational Speaker, Qualified Nurse and Paramedic in Training
  • Bland Shire Council: Taryn Feibig – Opera Singer
  • Blayney Shire Council: Pepe Saya – Founder of Pepe Saya Butter Company
  • Blue Mountains City Council: Cameron Girdlestone – Dual Commonwealth Games Medallist
  • Bogan Shire Council: Dr Clio Cresswell – Mathematician/Writer/Media Personality
  • Bourke Shire Council: Alex Croak – Dual Commonwealth Games Medallist
  • Brewarrina Shire Council: Jayson Bakuya – Australian Footballer
  • Broken Hill City Council: Janine Perrett – Sky News Business anchor for The Perrett Report
  • Burwood Council: Jeannette Francis – SBS Presenter of 'The Feed'
  • Byron Shire Council: John Moriarty AM – Chairman and Co-Founder Of The Jumbana Group, Indigenous Artist
  • Cabonne Council: Lindy Hou OAM – Paralympic Medallist-Cycling, Athens 2004
  • Camden Council: TBC
  • Campbelltown City Council: Amelia Ferrugia – Opera Singer
  • Carrathool Shire Council: Karly Lane – Australian Author (Rural Romances)
  • Central Coast Council: Fletcher Pilon – Singer, Winner of Australia’s Got Talent
  • Cessnock City Council: Lyndey Milan OAM – Celebrity Chef
    City Of Canada Bay Council: Lorrae Desmond MBE – Actor
  • City of Canterbury-Bankstown – Bankstown City Council: Tracey Spicer – News Reporter
  • City of Parramatta: Kumud Merani – Producer SBS Radio, Premier's Multicultural Media Award Winner 2013
  • City Of Ryde Council: Ricardo Goncalves – Journalist and SBS News
    2 Presenter
  • Cobar Shire Council: Clyde Campbell – Shake It Up Foundation
  • Coolamon Shire Council: Rick Timperi  – Olympic Boxer (1992 and 1996)
  • Coonamble Shire Council – Coonamble: Yianni Johns – Artist
  • Coonamble Shire Council – Gulargambone: Warren Potent – Olympic Shooter (Athens 2004)
  • Cootamundra Gundagai Council – Cootamundra: Valerie Parv AM – Author
  • Cootamundra Gundagai Council – Gundagai: Craig Goozee OAM – Ultra-Marathoner
  • Cowra Shire Council: Cheryl Koenig OAM – Author, Motivational Speaker and 2009 NSW Woman of the Year
  • Cumberland Council: Sharni Williams – 2016 Australian Olympic Medallist
  • Dubbo Regional Council – Wellington/Dubbo: Amanda Reid – Australian Paralympian (Rio 2016 Silver Medallist)
  • Dungog Shire Council: Mike Smith – Actor
  • Edward River Council: Susanne Gervay OAM – Children’s Author
  • Fairfield City Council: Todd Greenberg – NRL Head of Football
  • Federation Council: Gary Dawson OAM – Keynote Speaker and Golfer
  • Forbes Shire Council: TBC
  • Georges River Council: Peter Wynn – Rugby League Great
  • Gilgandra Shire Council: TBC
  • Glen Innes Severn Council: Jo Carter – Figure Skater
  • Goulburn Mulwaree Council: Roo (Andrew) Arcus – Country Singer
  • Goulburn Mulwaree Shire Council – Marulan: Sam Bailey – Motivational Speaker
  • Greater Hume Shire Council: Penny Cook – Actress/TV Presenter
  • Griffith City Council: Anupam Sharma – Film Director
  • Gunnedah Shire Council: Taylor Corry – Paralympian Swimmer
  • Gwydir Council – Warialda: Steve Widders – Motivational Speaker
  • Gwydir Shire Council – Bingara: Liz Deep-Jones – TV Presenter, Journalist and Author
  • Hawkesbury City Council: Karen Banton – CEO Of The Bernie Banton Foundation
  • Hay Shire Council: Professor Ronald McCallum AO – Professor In Industrial Law
  • Hilltops Council – Boorowa Council: Emma Rossi – Media Executive and Former TV Presenter
  • Hilltops Council – Harden Shire Council: Joe Snell – Architect and TV Personality
  • Hilltops Council – Young Shire Council: Costa Georgiardis – ABC Gardening Host
  • Hunters Hill Council: Dr Benjamin Law – Journalist and Author
  • Inner West Council: Dr Jamal Rifi – Community Leader
  • Inverell Shire Council: Robyn Moore – Voice of Blinky Bill, Keynote Speaker and Voice Over Artist
  • Junee Shire Council: Debbie Watson OAM – Olympian (Water Polo Medallist from Sydney 2000)
  • Kempsey Shire Council: Nic Newling – Motivational Speaker and Mental Health Advocate
  • Kiama Municipal Council: Amy Wilkins – Children's TV Presenter – Active Kids
  • Ku-Ring-Gai Municipal Council: Dr Cindy Pan – Media Doctor, Author, Columnist and Radio Presenter
  • Kyogle Council: Dr Stepan Kerkyasharian AO – Chairperson, NSW Cemeteries and Crematoria Board
  • Kyogle Council – Woodenbong: Alex Jones – Co-Founder and Brand Ambassador For Access Innovation Media
  • Lachlan Shire Council: Kyle Vander-Kuyp – Australian Indigenous World Champion Athlete / Olympian
  • Lane Cove Municipal Council: Jude Bolton – Former Sydney Swans player
    Leeton Shire Council: Peter Wilkins – TV Presenter and Sports Commentator
  • Lismore City Council: David Bitton – Chef
  • Lithgow City Council: Jeremy Jones AM – 2016 recipient of the Multicultural NSW Stepan Kerkyasharian AO Harmony Award
  • Liverpool City Council: Col Hardy – Musician
  • Liverpool Plains Shire Council: Scott McGregor – TV Presenter
  • Lockhart Shire Council: Mark Tonelli – Olympian Swimmer, Journalist, TV Presenter and Motivational Speaker
  • Maitland City Council: Tanya Wilks – Local Ambassador
  • MidCoast Council Gloucester: Peter Mclean – Executive Officer of the Australian Organics Recycling Association, former NSW CEO of Keep Australia Beautiful
  • MidCoast Council Great Lakes: Lynne Strong – Local Ambassador
  • MidCoast Council Greater Taree / Manning Region: TBC
  • Mid-Western Regional Council: Gordon Bray AM – Rugby Commentator
  • Moree Plains Shire: TBC
  • Mosman City Council: Nadine Blayney – Sky News Business – Deputy Business Editor and anchors First Business
  • Murray River Council Murray ward: Tracy Mann – Actor and Presenter
  • Murray River Council Wakool ward: Jarryd Byrne – Dancer/Choreographer – Dancing with the Stars
  • Murrumbidgee Shire Council: Paul Featherstone BM, ASM – Senior Instructor For NSW Ambulance Scat Team
  • Muswellbrook Shire Council: David Hall OAM – Wheelchair Tennis
  • Nambucca Shire Council: Adriano Zumbo – Chef
  • Narrabri Shire Council: Julie Allen – Adopt Change Ambassador, former MasterChef contestant
  • Narrandera Shire Council: Nick Rheinberger – Radio Presenter
  • Narromine Shire Council: Paula Duncan AM – Actor
  • Newcastle City Council: Donny Gallela – Fashion Designer and Stylist
  • North Sydney Council: Andrew Walsh – Performing Arts Professional
  • Northern Beaches Council – Manly: Lisa Darmanin – Olympian (Rio 2016 Sailing Medallist)
  • Northern Beaches Council Pittwater and Warringah: Paul Fenech – Comedian, Actor and Writer
  • Oberon Council: TBC
  • Orange City Council: TBC
  • Parkes Shire Council: Susie Elelman – Author, TV and Radio Broadcaster
  • Penrith City Council: Erik Horrie – Paralympian (Rowing)
  • Port Macquarie Hastings Council: Peter Cousens – Actor and Singer
  • Port Stephens Council: Liesl Tesch – Paralympian (Wheelchair Basketball)
  • Queanbeyan-Palerang Regional Council – Queanbeyan: TBC
  • Randwick City Council: Sammy and Bella Jakubiak – Celebrity Chefs, Winner of My Kitchen Rules 2011
  • Shellharbour City Council: Paul Cave AM – Founder of the Sydney Harbour Bridge Climb
  • Shoalhaven City Council: George Ellis – Conductor, Composer and Musical Arranger
  • Snowy Monaro Regional Council Bombala: James Chapman – Olympian (Rowing Silver Medallist)
  • Snowy Monaro Regional Council Snowy River: Bruce Elder – Writer and Music Journalist
  • Snowy Monaro Shire Council Cooma: The Hon. John Watkins AM – CEO of Alzheimer’s Australia
  • Snowy Valleys Council Tumut: Max Cullen – Actor
  • Strathfield Municipal Council: TBC
    Tamworth Regional Council Barraba: Saba Vasefi – 2016 recipient of the Multicultural NSW Arts and Culture Award
  • Tamworth Regional Council Manilla: Paul Murray – Sky News Anchor
  • Tamworth Regional Council – Nundle: Peter Herbert – Screenwriter and Producer (Acropolis Now, Skirts)
  • Temora Shire Council: Vivienne Kartsounis – Founder of Shoes for Planet Earth
  • Tenterfield Shire Council: James Pittar – Endurance Swimmer
  • The Hills Shire Council: Catherine Saxelby – Nutritionist, Food Commentator, Author
  • Trangie Action Group: Michael James Crossland – Motivational Speaker
  • Tweed Shire Council: TBC
  • Ulladulla Milton Lions Club: Graham Ross – TV Presenter for Better Homes and Gardens
  • United Australian Lebanese Movement: John Stanley – Radio Presenter for 2UE
  • Upper Hunter Shire Council – Merriwa: John Harper – Founder of Mate Helping Mate (Mental Wellbeing Awareness)
  • Upper Hunter Shire Council – Murrurundi: Greg Donovan – Founder of Born to Run, Motivational Speaker
  • Upper Hunter Shire Council – Scone: Dr Ben Veness – Churchill Fellow and President of the Australian Medical Students' Association
  • Upper Lachlan Shire Council: Jacinta Tynan – Author, News Presenter and Columnist
  • Uralla Shire Council: Matthew Levy OAM – Paralympian Swimmer
  • Wagga Wagga City Council: TBC
  • Walcha Council: Ron DeLezio – Co-Founder and Co-Director of Day of Difference Foundation
  • Walgett Shire Council: Rev. Graham Long – CEO of the Wayside Chapel, Kings Cross
  • Warren Shire Council: Jeff Sayle OAM – Rugby Union Great
  • Warrumbungle Shire Council – Coolah Community: Erin Cleaver – Australian Paralympian (Rio 2016 Bronze Medallist)
  • Warrumbungle Shire Council – Coonabarabran: Warwick Nowland – World Superbike Champion
  • Waverley Council: Ronni Khan – Event Organiser and Founder Of Ozharvest
  • Weddin Shire Council: Luke Adams – Olympian-Walking, Athens 2004
  • Wentworth Shire Council: Charlie Brown – International Fashion Designer
  • Willoughby City Council: Tiffany Thomas Kane – Four times Australian Paralympian medallist (Rio 2016)
  • Wingecarribee Shire Council: Bob Turner – Basketball Australia, Sports and Business Professional
  • Wollondilly Shire Council: Sam Cawthorn – Motivational Speaker from Empowering Enterprises
  • Yass Valley Council: Noeline Brown – Entertainer

View the Ambassadors in your local area.

Top of page